Çizgi Teknoloji'den Haberler

Kalplerimiz Yeşile Büründü | SEREBRAL PALSİ GÜNÜ 💚

Kalplerimiz Yeşile Büründü | SEREBRAL PALSİ GÜNÜ 💚
6.10.2020

Ekim ayı 60’dan fazla ülke tarafından Serebral Palsi Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor.

Serebral palsi ya da diğer adıyla beyin felci kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekilde hareket etme kabiliyetini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir. Çoğu durumda, görme, işitme ve dokunma duyusunda da sorunlar vardır. Serebral palsi bir hastalık değildir. Aksine, kas hareketlerini kontrol eden beyin hasarının neden olduğu bir grup belirtidir. Dünya genelinde 17 milyon Serebral Palsili olduğu bilinmekte, Türkiye’de ise her yıl 6 binden fazla bebeğe Serebral Palsi tanısı konulmaktadır.

Çizgi Teknoloji ailesi olarak 6 Ekim Dünya Serebral Palsi gününde yaşamın yenilenmesi anlamına gelen ve Serebral Palsi’nin rengi olan “yeşil”e büründük.

Geçtiğimiz Kasım ayında katıldığımız İstanbul Maratonu ve 26. Yılımız anısında yapmış olduğumuz bağış ile SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği)’i desteklemeye devam ediyor ve herkesi bu anlamlı farkındalık hareketine katılmaya davet ediyoruz.